Co říkáte vs. kam investujete

Pro většinu lidí je zásadní zdraví, vzdělání, vztahy, práce a rodina. Jsou to hodnoty, kterým věří. Hodnoty, které se snadno proklamují a snadno kontrolují.

Není zásadní co je vaše hodnota. Je zásadní jestli do ní investujete tři nejdůležitější komodity - čas, peníze a energii.

Tomu, kdo říká jedno a myslí si druhé, říkáme pokrytec. Co si pak ale myslet o spouště lidí, kteří věří ve vzdělávání, zdraví a vztahy a investují do těchto třech hodnot minimum času, energie a peněz?

Průměrný Čech investuje podle ČSÚ do vzdělávání 80 Kč měsíčně. Přitom tolik řečí o tom, jak je důležité celoživotní vzdělávání. Pokud by do něj průměrný Čech investoval alespoň deset procent průměrné mzdy měsíčně, bylo by to 2 700 korun, tedy skoro 34x tolik. Přitom investici do vzdělání a rodiny vnímají Češi jako nejlepší v životě. 

Udělejte si krátkou revizi toho, za co utrácíte čas, peníze a energii. To jsou vaše reálné hodnoty. Jsou v souladu s vašimi hodnotami, které nosíte v hlavě?

Pozn. Zajímavou studii Češi 1990-2015 (za co Češi vydělávají, utrácejí, jak se cítí, čemu věří) najdete na www.25let.cz. Doporučuji!