O zdraví

Motto: Hodnotu zdraví zjistíte až když ho ztratíte.

Včera jsem byl za kamarádkou v nemocnici a moje myšlenky se zase vrátily zpět k mottu výše. Většina má mezi svými hodnotami zdraví, ale kdo pro něj něco dělá? Z řešení zdraví poslední dobou mi z toho vyšlo pár závěrů.

Žádné bronzové sochy. 

Můžete se v práci rozkrájet. Můžete pro vaše zákazníky udělat šéfa, pracovat přes víkend a pracovat dokud se neuženete. Je jedno, jestli budete pracovat pro jednotlivce nebo miliony. Pokud si poškodíte zdraví, budete na špatné zdraví sami. Nikdo jiný si ho od vás totiž "nevezme". Málokdo si to uvědomuje. Nikdo vám nepostaví bronzovou sochu za to jak pilně jste pracovali.

Cíl je zdraví. Hodnota je ale práce na zdraví.

Sníte o zdraví? Skvělé. Co pro něj děláte? Řešili jsme hodnoty lidí na jednom školení a doteď si pamatuji jak jeden účastník odpověděl, že zdraví pro něj není hodnota. Že pro něj hodnota je "práce na zdraví". To mě baví. Máte v hodnotách také práci na zdraví?

Nesnažte se léčit, zkuste se opravdu uzdravit.

Léčení je pro mě zobání prášků bez změny životního stylu a přístupu k životu. Nechtějte se léčit. Při každé nemoci se zeptejte sami sebe jestli není možné, že jste se k té nemoci sami nějak nedopracovali. Berte to jako čas na to zastavit se, naplánovat a promyslet další akce.

Život není sprint. Život je maraton.

Můžete šňupat koks a jet dvanáctky každý boží den. Ve třiceti ale asi zatáhnete brka a připravíte se tak o dalších padesát let případného fajnového života. Není lepší trochu zpomalit, místo pětky zařadit třeba trojku a žít v klidnějším tempu?

Za peníze si zdraví opravdu nekoupíte.

Hodně lidí to zkoušelo, také jsem to zkoušel, také jsem to potřeboval to zdraví. A hele, nic. Fakt ho nikde neprodávají, zvlášť když se dozvíte, že "pro vás nemá medicína lék". Chorob, kde medicína je schopná jen řešit důsledky a netlumit příčiny, je spoustu. Můžete mít na rukou zlaté rolexky, ale pokud vám není dobře, je to úplně jedno. 

Co můžete pro své zdraví dnes udělat?