Pět zvyků, které vás nakopnou

Většinu věcí děláme na základě zvyku, ne na základě naší vůle. Proto bych vám rád dal tipy na pět skvělých zvyků, které vás mohou nakopnout, které vám pomohou zvýšit vaši energii, zlepšit zdraví, rozšířit rozhled nebo pomoci ve vaší kariéře.

(1) Vracejte zpět to, co jste získali - učte, mentorujte

Vyplatí se vracet zpět to, co jste získali. Předávat dál zkušenosti, mentorovat, učit někoho nové dovednosti. Můžete se na to dívat jako na náklad. Proč bych někomu něco předával zpět? Dívejte se na to jako na investici. Utříbíte si tím vlastní myšlenky, ukážete tak, že je toho spoustu, co víte (proto se nebojíte dát nějaké rady zdarma) a budete si tím budovat osobní značku. Budete užiteční.

Můžete se účastnit různých konferencí, můžete dělat prezentace, můžete psát blog nebo jen dávat rychlé tipy na Twitteru. Pokud se něco chcete opravdu dobře naučit, můžete to také někoho učit. Když mi bylo 17, chtěl jsem umět jezdit na snowboardu. Místo lekcí snowboardu a tréninku jsem si udělal kurz instruktora snowboardingu a začal jsem ježdění učit. Naučil jsem se tak 3x více a ještě jsem při tom mohl vydělávat nějaké peníze.

kevin-spacey-citat-vytah.jpg

(2) Budujte solidní základ - cvičte, lépe jezte, spěte a neřešte life hacky

Hodně lidí se zabývá tím, který sešit je lepší pro GTD a která aplikace jim pomůže v tom být efektivní. To jsou tak nedůležité detaily, že se nemá vůbec cenu jimi zabývat. Snažte se především řešit, ať máte solidní základ.

Vaše produktivita závisí na tom, kolik máte energie. Proto se naučte tyto tři věci - pravidelně cvičit (doporučuji jednoduché domácí cvičení, 20 min denně + 5 min meditace), hodně spát a dobře jíst (to znamená dobře nakupovat potraviny a umět pár jídel uvařit). Pokud chcete vařit, příprava by neměla zabrat více jak 20 min.

(3) Dělejte jednu věc zatraceně dobře

Většinu lidí nezajímá, jestli umíte průměrně plavat, běhat a docela dobře vám jde i účetnictví. Pokud hledají účetního, je to jediná věc co na vás řeší. Proto si vyberte jednu (ano, jednu!) věc, ve které chcete být naprosto výjimeční. 

Druhým krokem je, abyste věnovali alespoň dvě hodiny každý den tréninku. Posouvejte neustále hranice toho, co umíte. Vybírejte si těžší úkoly, čtěte o vašem oboru, vzdělávejte a pravidelně se ptejte vašich zákazníků (vaše šéfa/šéfové) jak  můžete svou práci dělat lépe.

(4) Čtěte alespoň dvě knihy za měsíc 

vyber-z-knihovny-jakub-safranek.JPG

Nevím, kde bych byl, pokud bych nečetl. Většina mého know-how pochází z kombinace praktické zkušenosti kombinované z věcí z chytrých knížek. Na naprostou většinu vašich problémů byla napsána nějaká knížka, proto se nesnažte vymyslet kolo a přečtěte si ji. Je dobré sledovat trendy na Amazon.com a různé blogy. V Čechách vycházejí zajímavé knížky díky Jan Melvil Publishing, ty ale čtěte jen pokud neumíte anglicky. Vřele doporučuji si přečíst něco z těchto témat - marketing, business, psychologie, vyjednávání, finance, prezentace, jak psát. Přečtěte alespoň jednu knihu na každé toto téma.

(5) Pravidelně hodnoťte postup k vašim cílům

O tom, že stanovovat si cíle má smysl nemá smysl mluvit, je to fakt. Mějte max. 4 konkrétní cíle, z toho jeden dlouhodobější (v řádu jednoho roku či více let). Každý týden si sedněte a projděte si:

  • co se vám ten týden povedlo
  • co se vám ten týden nepovedlo a co jste si z toho odnesli
  • jaký jste udělali pokrok ve vašich cílech
  • naplánujte si další týden

Toto krátké review uběhnutého týdne vám dá neskutečný vstup pro strategii na to, co dále zlepšovat. Za review je dobré se odměnit. Mně se proto nejvíce osvědčilo dělat ho v kavárně, kde si k tomu můžu dát šálek kávy a něco sladkého. Review vám nemá zabrat déle jako hodinu, stačí alespoň půl hodina.

Který zvyk si vyberete vy? Třicet dní na něm pracujte a uvidíte výsledky.