Pětkrát proč

“You can never solve a problem on the level on which it was created.“
 -Albert Einstein

Jak se dostat na opravdové jádro problému?

Znáte ten pocit, když doma něco zapomenete? Je to takový zvláštní pocit naštvání, smutku a překvapení jak se vám to mohlo stát. Je snadné tenhle nepříjemný pocit přejít a narážet tak na stejnou chybu znovu a znovu.

Měl jsem rozbité boty, a protože používám GTD metodu time managementu hned jsem si to zapsal do seznamu úkolů. Proč jsem ale boty nešel opravit rovnou, když se rozbily, ale až 14 dní poté? Protože byly už tak děravé, že jsem nevěřil, že je někdo umí spravit. Proč byly tak moc děravé? Protože když jsem si všiml, že začínají trochu praskat, nedal jsem je slepit. Proč jsem je nenechal spravit, když jsem si všiml, že začínají praskat? Protože jsem měl pocit, že ještě chvíli vydrží. Proč jsem měl takový pocit? Protože se mi nechtělo s botami k ševci. Proč (5. proč) se mi nechtělo s botami k ševci?

Protože nemám jiné společenské boty a bál jsem se, že bych neměl k obleku jiné.

Abychom našli ten pravý důvod, proč se stala chyba, nebude nám stačit jedno „proč?“. Dostat se k jádru problému (v mém případě to byl strach) nám pomůže zeptat se pětkrát proč. Až pak vyplyne ten pravý důvod na povrch a víme na čem opravdu pracovat.