Proč si dávat pozor na snadné cíle

Snadné cíle komplikující následně život jsou právě ty, na které byste si měli dávat největší pozor. Zní racionálně, ale odvedou nás od toho, co skutečně chceme a od toho, co je náročné získat.

Snadný cíl může být manželství. Někoho najít, dostačně na nej působit a máte hotovo. Vytvořit fungující vztah je ale daleko těžší. Snadným cílem může být mít vůbec nějaký vztah. Hledání té pravé stojí nějaký čas a nějaké úsilí, daleko snadnější je vzít prvního potenciálního partnera, co přijde. Snadným cílem může být nechat vaše vzdělávání na vašem zaměstnavateli. Proč bych se snažil, když mám ve firmě už firemní školení?

A najednou v tom lítáte. Místo toho, abyste pracovali na něčem, co třeba trvá půl rok, rok, dva roky získat, řešíte akorát problémy, které z dosáhnutí snadného cíle vyplývají.

Vaším snem bylo třeba koupit si drahé auto. Nic proti tomu. Těžký cíl by byl na tohle auto si vydělat třeba aktivitami po večerech a víkendech po vaší práci. Komu by se chtěl ale věnovat ten čas, když můžete teď hned zajít k dealerovi a auto si vzít na leasing? Snadný cíl.

Nesouvisí to jen s odkládáním současné spotřeby, abyste se měli v budoucnu lépe. Souvisí to s tím nenechat si odvádět pozornost od věcí, které je těžké získat. V případě auto by to pak byly starosti s tím, jak ten leasing platit každý měsíc. Přitom to možná chtělo naopak se uskromnit, věnovat každý večer dvě hodiny nějaké vícepráci a tyhle peníze si dávat bokem a část zpětně investovat. 

Zamyslete se, které vaše cíle mohou být snadné a mohou jen odvádět vaši pozornost. Napadají vás takové?