TGIF - TGIM?

Thank's God It's Friday (Díky Bohu, je pátek) - potřebujeme vůbec tuhle zkratku?

Nedávná zahraniční cesta mi přinesla zkušenost, kterou venku vidím často. A to, že i lidé na nižších pozicích jsou za svou práci vděční a dělají ji s láskou. Jak je to možné? Jak je možné, že obsluha v McDonald's se může pár set kilometrů od nás usmívat a zeptat se vás, jak se máte a přitom se vám to ve zdejší kotlině stát vůbec nemusí? 

Hned po příjezdu mě v cizině zaskočilo, že většina lidí má tendenci vás oslovovat "Sir". Říkat někomu "Pane" není v Čechách častým jevem. Nevím, jestli to působí staromilsky, ale mně se to líbí, působí to profesionálně a opravdu slušně. Rozdíl v tom, jestli někdo svou práci dělá rád nebo ne je podle mně jednoduše v tom, na co se soustředí.

Člověk se může soustředit na sebe. Řešíte, kolik z každého zákazníka máte dýško, kolik dělá vaše měsíční mzda, kolik vám co ponese a co z jaké aktivity získáte. Tohle soustředění není špatné, nicméně pokud ho praktikujete dlouho, zjistíte, že těch opravdu radostných okamžiků nemusí být mnoho. Dokonce může být jen jeden v měsíci a to den, kdy vám dorazí na účet výplata. Žádná paráda, viďte? 

Můžete se soustředit na ostatní. Přemýšlíte nad tím, jak zákazníkovi poskytnout lepší službu, jak mu pomoci, jak zákazníkovi vyjít vstříc. To dobré na tomhle mindsetu je, že se opravdu časem bude zlepšovat to, jak se s vámi zákazník cítí a bude se k vám spíše vracet. Na druhou stranu jsou hřbitovy plné padlých altruistů, kteří sice všem pomohli, ale pro ně samotné už toho moc nezbylo.

A nebo se soustřeďte na to být lepším. Tedy soustředíte se na to, jak být nejlepším na světě v tom, co děláte. Soustředíte se na vaše řemeslo. Přemýšlíte, jak dělat vše jinak, lépe. Optimalizujete, experimentujete, sbíráte zpětnou vazbu. Občas někoho přiberete k sobě, protože už nestíháte. Občas musíte někoho vyhodit, protože není dost dobrý, protože nestíhá vaše tempo. Výhodou tohoto přístupu je, že vás bude držet dlouho šťastným, pokud se budete za pokrok pravidelně odměňovat. Nevýhodou je, že pokud budete extrémně soustředění na výkon, můžete snadno přijít o všechno kromě práce - včetně přátel a zdraví.

Jaký způsob zvolit? Pokud čtete můj blog pravidelně, možná byste čekali mé doporučení pro první cestu. Doporučuji kombinaci všech tří přístupů.

Trochu se soustřeďte na sebe, hodně se soustřeďte na ostatní a ještě více se soustřeďte na to, jak být nejlepším na světě v tom, co děláte. Protože o vás si pak všichni řeknou, k vám budou chodit.

Možná pak potřebujeme novou zkratku - TGIM (Thank's God It's Monday).