Tvrdě makat a nic z toho nemít

Občas se vám stane, že budete tvrdě makat, roky makat a budete si myslet, že to úsilí se musí zákonitě zúročit. Nemusí.

Zapomeňte na motivační knížky, dobré rady a inspirativní příběhy self-made manů. Pokud pracujete na špatném nápadu, se špatnými předpoklady - dopadne to špatně ať do toho dáte úsilí kolik chcete. Nějak se kolem nás hromadí knížky, které přicházejí s jednoduchou myšlenkou. Dělejte něco opravdu šíleně dobře, neskutečně dobře a svět za vámi přijde.

Dejte do toho roky dřiny a odříkání, dejte do toho 10 000 a svět za vámi přijde. Talent krát vaše úsilí krát nadšení a zákazníci se pohrnou. Pravda je ale taková, že se nikdo nikam hrnout nemusí. Stačí pracovat na špatném nápadu, věřit něčemu, co nikdo jiný nedokázal (a z dobrých důvodů).

Občas se hodí věřit neskutečným příběhům. Bratři Wrightovi postaví první letadlo navzdory nedostatku kapitálu, naprosto neskutečnému, šílenému, ba nemožnému (!) projektovému plánu. A uspějí. Tyhle výjimky hrozně táhnou. Problém je v tom, že na světe je daleko více lidí, kteří začali jako průměrní zaměstnanci, dali do toho vše - a ejhle, skončili jako průměrní zaměstnanci. Nebo opravdu šikovní podnikatelé potopili svůj projekt hned po spuštění.

Vaše úsilí se nemusí vůbec otočit do výsledků. Pokud ale budete od začátku poskytovat jasnou výhodu pro zákazníky s jasnou konkurenční výhodou, dá se uspět.

Dělejte něco sakra dobře, dejte do toho úsilí - ale hlavně dělejte něco, co lidé chtějí.