Za deset devět

Pokud něco chcete, myslete nejdříve na to, co můžete nabídnout druhým. A jak toho můžete nabídnout více. 

Před pár dny jsem procházel po obchodním centru Chodov. Bylo za deset minut devět a zas jsem viděl stejnou situaci. Schválně, znáte to? 

I když se zavírá oficiálně až v devět hodin, některé prodavačky vždy usoudí, že je čas stáhnout roletu na půl žerdi už dříve, protože by se přeci mohl před zavírací dobou do obchodu proplížit nějaký zákazník a troufale chtít něco koupit. Tomu se přeci musí rázně zabránit, taková zrada! Zabarikádujme všechny vchody a zacpěme všechny díry už raději ve tři čtvrtě na devět!

Hmmm, možná se mnou nesouhlasíte.

"Vždyť má přeci také svůj život ta prodavačka," říkáte si. Také chtějí být ty prodavačky někdy doma, nejspíše i včas. Problémem je, že nejspíše také v životě něco chtějí. A většina z toho co chtějí, stojí peníze. A možná také přemýšlejí více na sebe, než na to, co by mohli dělat lépe. 

Někdo platí desítky (možná stovky tisíc) za pronájem prodejní plochy. Platí nájem, mzdy, platí za zboží. Určitě hledá někoho, kdo bude ochotný, kdo se bude usmívat, kdo zákazníkovi pomůže a jeho prodejna tak bude generovat zisk. "Za ty starosti a náklady a tolik práce očekávám zisk," říká si možná pronajímatel některé ze zdejších prodejních ploch. To je poněkud jiný pohled. A nejspíše hledá někoho, kdo tam bude do 21:00. Šikovné lidi rád odmění. 

Potřebujeme více nerozumných lidí. Potřebujeme lidi, kteří nebudou očekávat okamžitou odměnu za to, co dělají. Nemůžete jít a někomu dát okamžitě bonus za to, že tři dny se v práci usmíval. Někdo vám udělá laskavost a vy nechcete, aby si hned v duchu říkal "co za to?".

Jak asi chápete, zákazníci budou chodit do obchodů, kde i za deset devět je obslouží dobře, budou se na ně usmívat. Takový obchod bude prosperovat, taký obchodu budou lidé doporučovat a takovém obchodu budou nejspíše peníze na mzdy. Šťastná obsluha, podnikatelka i zákazníci. 

Někdy prostě musíme myslet více na to, co můžeme udělat pro druhé. A investovat tak do své budoucnosti bez nároku na okamžitou odměnu. Buďte tam do devíti, prosím. Některé z těchto zvyků vám mohou také pomoci.