Začněte psát pro lidi - 3 jednoduché rady k tomu, jak zlepšit vaše psaní

Jak psát tak, aby vás lidé četli?

Pozn. Budu psát tipy k obecnému psaní, které je vhodné pro různé typy běžných textů. Tipy se tak hodí na psaní blogu, článku, ebooku, netechnického materiálu. Ve vaší diplomce byste s nimi asi příliš neuspěli.

Pište tak, jak mluvíte. Když píšeme, snažíme se zbytečně zaujmout, upoutat složitými větami. Dáváme do psaní mnoho slov. Proto si příště až budete psát zkuste představit, že vaše myšlenky říkáte vašemu kamarádovi. Nebudete říkat dlouhá souvětí a používat složitá slova. Umění psát jednoduše je umění. Uměním je také psát poutavě, vtáhnout vaše čtenáře do děje. 

Pište zajímavě (pro lidi)Kolik knížek už jsem odložil, protože autor psal extrémně nudně. Kolik skript a vysokoškolských knížek vás bavilo? Musí být vzdělávání nuda? Pochybuji. Uvádějte konkrétní příklady ze života, metafory, které všichni známe a snažte se posluchači čtení co nejvíce přiblížit. Pište jeho jazykem. Krásným příkladem jsou skripta účetnictví Ing. Jiřího Peláka. Podívejte se jen na názvy kapitol -  K čemu je účetnictví vlastně dobré?, Neumím si představit nic nudnějšího..., Proč tedy tolik lidi účetnictví nesnáší?. Je vidět, že autor má se čtenáři (studenty účetnictví) empatii.

Mějte se čtenáři empatii. Proč někdo bude váš text nejspíše číst? Proč by to měl dělat a co mu to přinese? Pokud si umíte odpovědět na tyto otázky, umíte se do čtenáře vcítit. Představte si kdo vás bude číst a piště pro něj. Nejdůležitější myšlenky shrňte na konci v krátkých bodech (pokud jde o delší text). Nikdo se pak nemusí probírat omáčkou, když potřebuje jen výcuc těch největších pecek.

Pište stručně. Chtěl jsem napsat něco delšího k tomuto tipu, ale asi byste pak řekli TLDR. Pište stručně. Email na pět vět? Určitě. 

Několik rychlých tipů na závěr:

  • Přečtěte si tipy George Orwella jak lépe psát.
  • Přečtěte si závěrečný text nahlas.
  • Když budete závěrečně číst text a opravovat chyby (proofreading), zkuste číst opačně - odspodu nahoru a pozpátku. Kupodivu vám to pomůže odhalit některé chyby. 
  • Více čtěte a poslouchejte audioknížky kudy chodíte/jezdíte. Pište si, co se vám líbilo na dané knížce a co naopak ne. Kritické myšlení vám pomůže zlepšit vaše vlastní psaní.
  • Více pište! Většina lidí píše špatně protože píše málo.
  • Pište každý den. Stanovte si časy, kdy budete psát a pište, nemusíte se pak do psaní nutit a stane se to pro vás novým zvykem.

Pozn. Tak tři tipy nebo čtyři? Vlastně pět tipů -  (5) naučte se různé tipy a pak je porušujte.