Co vytváříme vnímáme často třemi způsoby

Představte si, že se stěhujete do nového bytu. Jak si vytvoříte nové bydlení (stejně jako mnoho věcí, které vytváříte) budete vnímat třemi způsoby.

První je jak si to představíte. Představy jsou pro nás prvním způsobem vnímání. Představíte si jak bude vypadat vaše kuchyň, necháte si ji možná vytvořit ve studiu, která vám udělají vizualizaci. Možná si uděláte plánek vašeho nového bytu v měřítku jedna ku (doplňte dle chuti) a budete po papíru posouvat jednotlivé kusy nábytky. Mnoho problémů tak vyřešíte (zjistíte minimálně co se kam nevejde a co kam může patřit). Představy v nás utváří konfigurátor kuchyně, hotel na booking.com, náčrty a plány.

Druhý je jak to vypadá v reálu. Přivezou vám nový nábytek, sestaví kuchyň, poprvé si sednete do auta, které jste si nakonfigurovali. Nebo poprvé vezmete do ruky nový nástroj (vrtačku, rýč, počítač), který jste si koupili. Poprvé přijdete do nového bytu, který vám dostavili. Často v těch několika málo minutách vidíte první chyby, první nedostatky, co k sobě neladí, nejde. Říkáte si, že to ale opravit už nelze nebo je to příliš finančně náročné. 

Třetí je jak to začnete doopravdy vnímat, když to používáte/když tam bydlíte. Když danou věc (byt, dům, auto nebo jen věc) začnete opravdu využívat, časem vyplynou na povrch další problémy a souvislosti, které vám nejspíše předtím nedocházely.  Najednou si říkáte co mohlo být jinak. 

Nejdříve si věci přestavujeme. Pak nás ovlivní první dojem a na závěr vnímáme danou věc tím, jak jí využíváme (příp.. tam bydlíme).

Všechny tři způsoby vnímání ovlivní náš výsledný pocit z daného bytu/domu/produktu/místa/ubytování.