Co za to - jak (ne)dělat laskavosti a kdy očekávat odměnu

Panuje obecné nedorozumění jak se člověk dostane od vaření kafe dejme tomu k řediteli divize.

Možná máte pocit, že vám vaření kafe není dost dobré. Že se začnete doopravdy snažit a makat, až budete brát spoustu peněz, budete na skvělé pozici a budete mít nejlépe private jet a vlastní asistentku a řidiče.

Máte tenhle pocit? Odpovězte, počkám.

Pokud máte, skvělé. Píšu pro vás. Pokud ne, nevadí, pokračujte dále. 

Čím dál více lidí mi říká podobnou větu - budu ochotný, usměvavý a pracovitý až za to budu nadmíru hodnocen. Je mi líto, zdá se, že jste nepochopili o co tu jde. Jde o to, že většina lidí se nenarodí se stříbrnou lžící. Spíš naopak, většina lidí žije s méně jak pěti dolary na den. 

Což znamená, že sakra dobře se máte už teď. A že tedy není důvod neočekávat od vás dobrý přístup.

Někdy si říkáte, že byste třeba udělali nějakou laskavost. Podrželi dveře cizímu člověku, pomohli paní s těžkou taškou, nabídli jízdu taxi zdarma, když máte v něm jež 3 další místa, rozdělili se s někým o svačinu, nabídli pomocnou ruku, někoho jen tak pochválili. Měli jste třeba tenhle dobrý nápad. A pak jste si řekli - kašlu na to, stejně toho člověka neznám (jinými slovy: nic z toho mít nebudu).

Síla laskavosti je v tom, když je děláme aniž bychom za to něco čekali. A dělat spoustu laskavostí. Ať už je to sdílení know-how zdarma na vašem blogu, pomoci cizímu člověku nebo jen někomu zlepšit den. A ona ta odměnu přijde, jen jí nečekejte hned.

Laskavosti se vám vždy vrátí, možná ne hned, ale čím více jich budete dělat, tím více se o vás bude mluvit. Budete budovat váš public image, budete růst nejspíše i jakou autorita na váš obor.

A pak nebudete mít problém vařit kávu zákazníkovi i jako CEO, když bude mít sekretářka zrovna jinou práci.

Pozn. Tenhle blog píši po cestě se Student Agency, kdy stewardka na palubě dělala svou práci lépe jako většina stewardek leteckých společností. Usmívala se, byla ochotná a milá na všechny cestující. Byli jsme rádi, že si neřekla - "co bych se namáhala za ty prachy". Podle mého ví dobře, že námaha se vrátí v dobrém. A když se jí nevrátí se SA, vezme si skvělý přístup někam jinam s sebou kde ho odmění.