Hledá se dobrovolník na operaci slepého střeva (zn. první opravdová operace)

Inzerát: Hledá se dobrovolník na operaci tlustého střeva. Byla by to chirurgova první operace, nejsou žádné záruky, že to dopadne dobře a nebude pro vás za to žádná odměna. Chirurg se na vás něco naučí a když vše dopadne dobře, bude i vám dobře. Snad to dopadne.

Výše uvedený inzerát je samozřejmě smyšlený. Je to ale něco, co často zažíváme na prezentacích všeho druhu. Prezentující bez ostychu a bez jakékoliv zkoušky své prezentace na nás vytasí zbraně hromadného ničení (rozuměj slajdy) a všichni se budou modlit, aby to dopadlo dobře. Jasná paralela k chirurgovi - v obou případech jde o život (o váš čas) a v sázce je mnoho. Chtěli byste si koupit lístky na Pražské jaro, obléct si sváteční šaty a sedět v první řadě bez toho, aby umělci něco trénovali?

Každý chce mít pocit jedinečnosti. Chce mít pocit, že vaše hudba (jakákoliv služba, kterou děláte pro lidi) zní pro vaše uši a zní poprvé. Tento pocit zajistíte snadno - jakoukoliv prezentaci si několikrát natrénujte a nejlépe jí někomu odprezentujte ještě předtím, než vystoupíte na ostro.

Chcete se nechat operovat jako první, nebo jít na jisto?