Uběhnutých 130 kilometrů - zkušenosti z budování nového zvyku

Statistika běhání z Runtastic.com

Statistika běhání z Runtastic.com

Sto třicet uběhnutých kilometrů. Začal jsem 10. dubna, od toho dne jsem byl 38x běhat, strávil jsem běháním více než 14 hodin. Co jsem se z toho naučil, co mi to přineslo a co byste si z toho mohli odnést?

Budování nového systému (zvyku) obsahuje faktor tření, naučte se ho využívat efektivně.

Tření v jakémkoliv systému je místo, kde se ztrácí energie a čas. Tření je všude okolo nás, aniž si to uvědomujeme. Pokud zákazník musí zadávat při placení kartou PIN, ztrácí tak čas a energii - typický příklad tření. Proto je pro platební společnosti výhodnější motivovat zákazníky ať si pořídí bezdotykovou kartu - méně tření, více utrácení.

Tření v systému ale může fungovat pro vás při budování nového zvyku. V první řadě hledejte místa, jak tření zmenšit. Boty a oblečení na běhání mám vždy vedle dveří. Když chci jít běhat, tak si klidně i půl hodiny předtím vezmu boty a oblečení na sebe. Sice ještě pracuji, ale zavřít počítač a jít běhat je už jen otázkou minuty. Snížil jsme tření, zvýšil jsem pravděpodobnost, že budu budovat pevně nový zvyk.

Tření potřebujete při budování nového zvyku ale i zvýšit a to v místech, kdy nechcete danou věc dělat. Nechtěl jsem stále sledovat telefon když pracuji a dávám si ho tedy na postel, kam už rukou nedosáhnu. Musím se tedy zvednout ze židle a podívat se na telefon, když chci. Při práci na počítači používám program RescueTime, který blokuje veškeré noviny, blogy a sociální sítě, když ho přepnu do focus módu. Tím jsem zvýšil tření (noviny už si snadno při práci nepřečtu) a je tak pro mě snazší se soustředit na to, co chci.

Pokud chcete začít nový zvyk, nejlepší je kombinovat třicetidenní výzvu, logování vašeho postupu a sociálního tlaku. Dejte si konkrétní minimální cíl (každý den budu dvacet minut běhat), každý večer si zapiště kdy jste šli běhat (nebo můžete běhat se smartphonem, sám využívám aplikace Runtastic) a mluvte o tom, že běháte, čtete a jste jiný člověk. Je to takové "act as if" - když se budete nálepkovat jako že už se vám daří s novým zvykem, spíše se ho naučíte dodržovat. Běžci přece pravidelně běhají, ne? Je lepší se nálepkovat, než se považovat za člověka co stokrát začal.

Tři otázky pro vás:

Jak můžete využít tření při budování vašeho nového zvyku?

Jaký zvyk byste chtěli vybudovat a jaký je váš minimální cíl?

Komu budete reportovat váš postup práce na vašem cíli?