Čekat na inspiraci, nebo psát, tvořit pravidelně?

bcg.jpg

Isaac Asimov nečekal na inspiraci.

Často slýchávám argument, že psaní (nebo libovolný akt kreativity) je možné jen s inspirací. A ta podle podobného názoru přichází nepravidelně. Je snad kreativita něco, co se nedá přivolávat? Obchází nás múza a líbá nás nečekaně, bez možnosti jakkoliv akt získání kreativity ovlivnit?

Co by na to možná řekl Isaac?

Isaac Asimov napsal a editoval více než 500 knih a přibližně 90 000 dopisů a pohlednic. Byl jedním z nejplodnějších autorů na světě, známý především science fiction. Zvyky, které mu k tomu dopomohly, vybudoval již v dětství. Jeho otec měl v Brooklynu několik obchodů s cukrovinkami, které byly otevřeny od šesti ráno do jedné ranní každý den. Mladý Isaac vstával pravidelně v šest ráno aby roznesl noviny, stihl školu a odpoledne mohl pomáhat otci s obchody. To mu umožnilo vybudovat pevné zvyky, které v dospělosti maximálně zužitkovával.

Isaac Asimov psal sedm dní v týdnu, často pracoval celé dny a noci a někdy napsal celé knihy za několik málo dní. Bylo pro něj typické vstát v šest hodin, v sedm třicet usednout k psacímu stroji a pracovat do deseti hodin večer. Jeho tradiční pracovní den měl tedy čtrnáct a půl hodiny. Isaac nečekal na inspiraci - psal pravidelně a inspirace přicházela pravidelně.

Když budete kreativně tvořit pravidelně, i múza začne být přesná jako hodinky. Řekněte si kdy začnete a kdy skončíte pracovat a nečekejte na inspiraci, ta bude přicházet pravidelně a múza bude líbat nejen vás, ale i celý váš tým.

Isaac Asimov, vy?

Užitečné články, které vám pomohou ve vybudování nových zvyků (časté návštěvy múzy po jejich přečtení zaručeny):

Uběhnutých padesát kilometrů - co jsem se naučil a jak můžete vybudovat nový zvyk.

Jak si můžete vybudovat nový zvyk (a přestat věřit self-help zen gtd kaizen gurus).

Jak se stát expertem - deset tisíc hodin a slavným přes noc.

Co ovlivňuje naši vůli a proč jsem začal běhat. Data-driven produktivita.