Mám si to koupit?

Možná máte nějaké peníze navíc a přemýšlíte, že byste si něco koupili. Výlet za hranice, nový mobil nebo vstupenka na váš oblíbený koncert. Někdy neváháte a hned koupíte, když půjde ale o více peněz, nejspíše budete nad koupí minimálně chvíli přemýšlet a budete si několikrát pokládat otázku, jestli si to koupit máte, nebo ne.

Což je přesně ta nejméně efektivní cesta, jak udělat chytré rozhodnutí.

Jak se ptát jinak? Ptejte se co byste za tuhle sumu mohli všechno koupit? Za cenu nové televize můžete mít letenku do Číny. Za cenu nového mobilu můžete jet na dovolenou. Za cenu nových kol můžete mít nový notebook, který vám ušetří práci. 

Budete tak přemýšlet nad variantami a z těch si pak jednoduše vyberte tu nejlepší. Ukazuje se, že jen tahle otázka vám přinese lepší rozhodnutí. Rád si položím ještě tyhle tři otázky:

  1. Zlepší to moje zdraví? Zdraví je pro mě nejdůležitější hodnota v životě. Pokud mi tahle investice dokáže zlepšit zdraví, neváhám.
  2. Zlepší to moje vztahy? Vztahy je číslo dvě. Můžete mít zdraví jako řípa, ale délku vašeho života výrazně ovlivňují vztahy s blízkými. Pokud investice může zlepšit vztahy, neváhejte. 
  3. Pomůže mi to lépe nebo rychleji pracovat? Pokud máte pevné zdraví, dobré vztahy, práce určuje dál kvalitu našeho života a samozřejmě udává výši přijmu. V práci trávíme min. třetinu času a mít tak ty nejlepší nástroje, které jsou, se víc než vyplatí. Neváhejte investovat do všeho, co vám umožní lépe pracovat.

Pokládejte si lepší otázky a budete dělat lepší rozhodnutí.

Co si chcete koupit?