Moje 30ti denní výzva - zkušenosti v půli cesty

Přesně před sedmnácti dny jsem se rozhodl na tzv. 30ti denní výzvu – tedy dát si za cíl jednu změnu ve vašem životě a tu se snažit udržet celý měsíc, každý den. Třicet zdá se magické číslo na to získat nový zvyk. Pro mě to je umýt večer veškeré špinavé nádobí, připravit si všechny věci na druhý den a napsat tři nejdůležitější úkoly na druhý den (MITs, most important tasks pokud čtete blog zenhabits).

Jsem právě za polovinou, moje skóre je 13/17. Čtyři dny jsem vynechal, kdy jsem byl zrovna doma, to se nepovedlo. I když jsem si vzal s sebou kalendář, kde si jednotlivé dni odškrtávám, tak jsem to nedělal. Prozatímní pocity a zkušenosti:

Nemá podle mě cenu se snažit začít boj, když jste napůl unavení. Prvních deset dní bylo nejtěžších. Do nádobí se mi absolutně nechtělo, úkoly jsem si zadával velice vágně (jako např. zavolat Petrovi). Zajímavé bylo ale sledovat vlastní chování, najít vzorce chování, které vás vedou k neúspěchu a ty změnit.

U mě předem prohraný boj bylo snažit se mýt nádobí v půl jedné ráno, když jsem byl zralý akorát na spaní. Mytí jsem tak přesunul na cca 8-9 večer, kdy mám ještě sílu a vůli. Je opravdu dobré si dát svou výzvu do času, kdy máte sílu a jste v kondici.

Snažte se maximálně změnit prostředí, které vede vaše chování. Spolehnutí na vaši vlastní vůli berte jako poslední možnost a to tu nejméně spolehlivou. Když jsem si zadal vágní úkol stylu (číst 30 minut) po přečtení úkolu se mi do čtení nechtělo, nevěděl jsem co číst, kde číst. Změnil jsem tedy taktiku a teď používám SMART cíle (např. Zavolat Petrovi a domluvit s ním oběd na 12 hodinu na Můstku). Je dobré myslet na alternativy. Co když Petr nebude zrovna u telefonu? Můžu mu napsat sms, je dobré si to dát do poznámky k úkolu, co budete dělat, když plán nepůjde hladce. Nebudete mít tak šanci to vzdát.

O dalších zkušenostech třeba příště.

Update 11. 6. 2013: Z důvodu velké čtenosti tohoto článku jsem své zkušenosti více rozvedl v dalších článcích, které doporučuji přečíst. Pomohou vám na vaší cestě za novými zvyky.

Užitečné články na téma 30ti denní výzva a vlastní zkušenosti: 

 Uběhnutých padesát kilometrů - co jsem se naučil a jak můžete vybudovat nový zvyk.

Uběhnutých 130 kilometrů - zkušenosti z budování nového zvyku

Jak si můžete vybudovat nový zvyk (a přestat věřit self-help zen gtd kaizen gurus).

Jak se stát expertem - deset tisíc hodin a slavným přes noc.

Co ovlivňuje naši vůli a proč jsem začal běhat. Data-driven produktivita.