Pět tipů pro vaši další prezentaci

Po několika desítkách prezentací se mi postupně vydestilovaly některé tipy, které vám mohou opravdu pomoci při další prezentaci. Jednoduchá otázka – na co si dát pozor, když za pár hodin, minut začne prezentace? Pět jednoduchých tipů pro vaši další prezentaci.

Slajd z mé prezentace Instant Willpower v pondělí 22.4.2013 v Bohemian Toastmasters. Skvělá audience!

Slajd z mé prezentace Instant Willpower v pondělí 22.4.2013 v Bohemian Toastmasters. Skvělá audience!

Představte si prezentaci jako rozhovor. Když potkáte kámoše či kámošku po práci u kávy, říkáte mu samé příběhy. Co se vám stalo, co jste četli, co jste se z toho naučili. Říkáte příběhy, které mají pointu, emoce a nějakou dramatickou vložku. Stejně tak mluvte, až budete na stage. Buďte maximálně osobní a mluvte stejně, jako mluvíte s kolegy u kávy. Příběhy táhnout.

Zkontrolujte si vaše slajdy z nejhoršího místa posluchače. Najděte nejhorší místo, kam si někdo může sednout, tam si sedněte a zkontrolujte si svoje slajdy – proklikejte je a přemýšlejte. Je každý slajd dobře čitelný?

Zkontrolujte si techniku a připravte si stopky. Nefungující projektor, explodující počítač, ukradnutý mikrofon. Může se vám stát cokoliv. Vaší povinností jako řečník je projít si veškerou techniku jestli vše funguje jak má. Pokud ano, nastavte si na telefonu odpočítávání času vyhrazeného pro vaši prezentaci. Jsou i prezentéry (dálková ovládání prezentací) se stopkami jako např. Logitech Presenter R800, který mohu jen vřele doporučit. Má vibrační strojek a neviditelně vám naznačí, kdy máte zmizet ze scény. Pilot letadla si také zkontroluje, co může. Vy jste piloti prezentace.

Využijte prostor, rozhlédněte se. Podívejte se okolo sebe, co vidíte? Nějaká volná židle, na kterou byste si mohli při prezentaci stoupnout? Kde můžete stát a přeci vás všichni uvidí? Kde můžete stát a ukazovat to, co máte na slajdech?

Využijte vizuální pomůcky – mrtvou kachnu, běžecké boty, prostě něco reálného a emočního. Když jsem naposledy mluvil o vůli, donesl jsem do klubu Bohemian Toastmasters běžecké boty (vůle, nový zvyk) a Cheeseburger (lákadlo), který jsem nabídl dobrovolníkovi z diváků, že ho může sníst. Přineste si něco fyzického, co podpoří vaši prezentaci. Dáte tak neverbálně najevo, že vám na divácích záleží a jste ochotni něco i přinést. Čím větší a těžší předmět, tím lépe. Můžete také využít něco, co už je v místnosti.