Velikost misky vs. kolik toho sníte

Jak se ukazuje, velikost misky ovlivňuje kolik toho sníte. Čím větší misku nebo talíř si vyberete, tím se vám toho tam vejde víc, tím více si spíš nandáte a tím toho ve výsledku také sníte více. Ono je to také celkem otrava si znovu a znovu nandavat. Proto když chcmoete zhubnout je lepší si brát menší misky.

To samé ale platí i na práci. Čím více času jí vyhradíte, tím má tendenci expandovat dokud se nerozprostře přes celý den. A vy ve výsledku nemáte žádný opravdový volný čas, protože je stále něco, co byste ještě mohli udělat. 

Co tedy s tím?

Stejně jako u talíře. Vyhraďte si jasně vymezený čas kdy pracujete / studujete / odpočíváte. Tím budete mít spíše tendenci pracovat efektivně a odpočívat naplno. Hranice nejsou problém. Problémem je nekončící svoboda bez hranic, která nás trápí. Pokud se vám práce dostává už do většiny dne, zkuste si "vybrat menší talíř".

Zkuste popřemýšlet jak byste mohli tuhle techniku využít už dnes a na které jiné činnosti by se vám třeba hodila. A pak s ní jeden týden experimentujte. Uvidíte, že pak budete efektivnější, spokojenější a také toho možná i méně sníte.