Dva snadné kroky k tomu, aby byla vaše prezentace lepší

Ukazuje se, že není potřeba mnoho magických triků, aby vaše prezentace byla lepší. Počítám s tím, že když už jste tady a čtete tenhle blog, prezentace vás zajímají. Pokud chcete být lepší, stačí často dva poměrně snadné kroky.

Možná jste si koupili nějaké knížky o prezentacích, možná se díváte na nějaká videa, sledujete podcasty a říkáte si, jak být v prezentacích lepší. Jak bojovat se strachem, jak se naučit mluvit, stát zpříma, nemít problém s očním kontaktem?

Máte problémy s mluvením? Těžko. Proč byste je měli mít. Mluvíte každý den, je to věc, kterou neustále děláte. Je de facto nemožné nekomunikovat.

Stejně to platí v prezentacích. Pokud se chcete vylepšit, prezentujte daleko častěji než teď. Berte si co nejvíce příležitostí v práci, co můžete. Prezentujte v různých klubech (Toastmasters, například), nabídněte nějaké neziskovce, škole nebo jiné instituci, že pro ně budete prezentovat zdarma, nebo prostě jen pozvěte pár známých / kolegů a udělejte prezentaci pro ně. Tu natočte na kameru a dejte na YouTube. Nebo za pár korun vypište veřejný kurz (s tímhle vám může zase pomoci třeba Naučme se).

Druhý krok je těžký, chce úsilí a ne každý ho dělá. Je to získání zpětné vazby od účastníků (co nejlepší) a zároveň si sám sednout a zamyslet se nad tím, co příště zlepšit. Účastníkům dejte formuláře na zpětnou vazbu (nebo jim pošlete odkaz na jednoduchý Google Forms). Poproste je především o konkrétní tipy na to, co byste mohli zlepšit a které části prezentace jim přišly nejlepší. Ano, potřebujete vědět i ty, které byly nejslabší – ty můžete příště vypustit. Pokud se jich budete ptát, dost často se vám stane, že uslyšíte jen chválu, nebo si naopak všechny tipy nezapamatujete. Psaná forma je v tomhle daleko lepší.

Pak si ale sami sedněte a zeptejte se, co se vám opravdu povedlo a co naopak ne. Najděte místa, která můžete změnit a zlepšit. Překvapili jste zároveň posluchače něčím extra? Pokud ne, přidejte něco extra do vaší prezentace. Něco, co si zapamatují.

Prezentujte častěji (každý týden, každý den?), sbírejte zpětnou vazbu a zároveň si sami vždy sedněte a přemýšlejte, jak prezentaci zlepšit. To z vás za rok udělá jednoho z nejlepších řečníků ve vašem okolí.