Kdybych měl dát k prezentacím několik tipů, byly by to tyto

Na webu je tisíc tipů a na trhu milion knížek, které si můžete přečíst o prezentacích. Stejně tak o jiných tématech. Jak ale víte, některé tipy, které jste v životě dostaly, vám pomohly opravdu něco změnit. Jiné jsou zajímavé, ale nemají reálně velký dopad. Jsou pro člověka, co už je profíkem a tenhle malý tip ho může posunout o milimetr dopředu.

Pokud ale potřebujete o metr dopředu v prezentacích, vybral bych za roky pořádání workshopů, pracování s profesionály a řešením toho, jak udělat opravdu skvělé prezentace tyto tipy.

Před prezentací se osobně pobavte s pár lidmi s publika. Jo, může vám pomoci udělat si persony, představovat si kdo asi na vaši prezentaci přijde a brainstormovat na tohle téma půl dne. Ztráta času. Není nad to pozvat pár lidí na kafe a pobavit se s nimi. Pokud jde o pracovní prezentaci, pak vás zajímá především, co v práci řeší, s jakými problémy jim můžete pomoci a jejich zvyky – vědět jak fungují, čemu věří. Pokud se nejde sejít osobně, zatelefonujte si nebo zjistěte od třetí strany (to je ale daleko méně efektivní).

Buďte na místě o 35 minut dříve. Klidně i o hodinu a dejte si kávu v přilehlé kavárně. Většina lidí chodí na prezentace hrozně pozdě. Nejen, že pak nebudete mít čas na pořádnou přípravu, ale nebudete vypadat ani profesionálně (chodíte pozdě) a zároveň nebudete mít čas se pobavit s lidmi v té dané firmě / prostředí a okouknout, jak to u nich chodí. Je k nezaplacení přijít dříve, dát si v klidu kávu, zapojit si v klidu počítač a projektor, pobavit se s lidmi a až pak začít.

Skončete o pět až deset minut dříve (podle délky). Naprostá většina prezentací přetahuje čas. Je to jednoduché. Jak se dostanete do flow vaší prezentace, rádi přidáte nějaký příběh, nějaký tip, mluvíte trochu déle (když už jste v tom flow, že). Pak je vám líto skončit trochu dříve. To je sice hezké, ale je vždy lepší končit dříve, než později. Proč? Protože na konci pokud máte čas, můžete se s posluchači pobavit, řešit jejich konkrétní dotazy. To je často větší přidaná hodnota pro ně než samotná prezentace. A když opravdu skončíte i tak dříve, jen dobře. Kdy naposledy vám vadilo, že nějaká porada skončila o pět minut dříve? Je iluzí si myslet, že v prezentaci více znamená méně.

Při přípravě vaší prezentace přizvěte někoho, kdo není odborníkem na vaše téma. Možná si myslíte, že všemu co chcete říct, je dobře rozumět. Že je to jasné, že to zná každý. Ne, nezná. Dost často používáme zbytečná slova, dlouhé výrazy, nejasné grafy jen proto, že si myslíme, že je to vše jasné, máme okolo sebe lidi, co nám říkají to samé… a pak prezentujeme lidem, kterým to jasné vůbec není. Pozvěte na oběd / kafe kolegu, kamaráda, přítele či přítelkyni. To je úplně jedno koho, a představte mu vaší prezentaci a slajdy (ještě jako koncepty, ne finální verze!) a poproste ho o kritické rady. On / ona dostane kafe či oběd zdarma a vy máte cenné rady v ten správný čas.

Nejde jen o informace, kde o to, jak nadchnete ostatní pro změnu. Tak naférovku, jedině pokud jste vědec, nebo opravdu boříte pravidla ve vašem oboru (což je tak asi jedno procento z nás), nepřinášíte v prezentaci dost často nic tak převratného, co by nešlo najít někde na internetu. A zdarma. Tudíž, v prezentaci nejde tak jen o informace, ale jde především a často o to, jak nadchnete ostatní pro změnu. Protože to je to, o to co tu jde. Článek někde na webu? To nadchne opravdu jen znalce. Ale osobní příběh, co jste vy udělali, kam vás to vyšvihlo, a že ostatní to těmito třemi kroky mohou udělat taky – to táhne, to je něco, co chceme slyšet.

Lidé nechtějí sedět a poslouchat, chtějí něco dělat. Poslouchaná prezentace má za výsledek „jo, super prezentace, fakt zajímavá… a nic jsem ve svém životě nezměnil“, zato prezentace (řekněme workshop), kde lidé pravidelně něco musejí udělat, něco si vyzkoušet (a něco, co není vůbec lehké), tak to je přesně ta prezentace, kterou si lidé opravdu zapamatují a něco si odnesou.

Poznat vaše publikum, být na místě výrazně dříve, končit o trochu dříve, přizvat někoho třetího, přenášet nadšení a nechat je něco dělat. To by byly tipy, které bych vám dal, kdybych měl vybrat jen několik.